Privatkopieringsskatten betalar för piratkopieringen?

By Johan Stenehall /

I skuggan av FRA och IPRED debatten

I skuggan av FRA och IPRED debatten har jag funderat kring skatten på lagringsmedia som faktiskt finns i sverige, 54% i extra privatkopieringsskatt betalar vi till exempel på tomma dvd skivor http://www.idg.se/2.1085/1.131367. Denna skatt går via Copyswede vidare till upphovsmännen vars upphovsrättsskyddade material jag just kopierat på min nyköpta dvd skiva. Om jag förstått 1960:729 §12 korrekt är det fullt lagligt att göra en kopia av en cd eller dvdskiva för privat bruk. Det finns därför ingen anledning att betala en privatkopieringsskatt av denna anledning. Som jag ser det kvarstår därför enbart den så kallade piratkopieringen. Men om denna privatkopieringsskatt är tänkt att fungera som ersättning för piratkopiering bör väl inte längre piratkopiering ses som något olagligt? Jag betalar ju för mina dvdskivor, alltså betalar jag för en tänkt piratkopiering?

Skänker 100 dvd-skivor!

Jag skänker mer än gärna bort min rätt att piratkopiera 100 dvd-skivor till någon, jag använder dvd-skivorna som backup för alla foton jag tar och förbrukar alltså inte min piratkopieringsrätt.